Jdi na obsah Jdi na menu
 


Savované triko

2. 9. 2011

Potřeby:

  • bavlněné triko tmavé barvy
  • noviny, ubrousky
  • šablona nebo obrázek, samolepicí folie
  • obyčejná tužka, nůžky
  • kontura ( na textil, hedvábí ) např. zn. Gutta
  • Savo ( Perex, nebo obyčejné ) a rozprašovač

 

p1100521.jpg

 

Postup:

Na savování bychom měli mít triko tmavé barvy, složením nejméně 80% bavlna ( Savo špatně reaguje na umělá vlákna) a co nejméně vybledlé po častém praní ( výsledný kontrast není tak efektní ).

Vybraný obrázek ( šablonu ) přeneseme na folii buď přes kopírák, nebo zadní stranu papíru s obrázkem zabarvíme obyčejnou tužkou ( nejlépe č.1) a potom obrysy obrázku obtáhneme. Zabarvená zadní strana nám funguje jako kopírák.

Obrázek ( šablonu ) z folie vystřihneme a nalepíme na triko. Folii na obrázky používáme proto, aby se nám obrázek při savování neposunul a aby se Savo při stříkání nedostalo pod plochy, které mají zůstat tmavé.

 

p1100522.jpg

Do takto připraveného trika vložíme noviny, aby nám Savo neprosáklo na zadní stranu trika. Pokud chceme, aby okraj výstřihu zůstal tmavý, obložíme jej ubrousky ( dají se lépe složit do oblouku, noviny ne ). Nechceme-li zabarvit rukávy, složíme je pod triko. Nerovnoměrnou vysavovanou plochu docílíme zmačkáním, nebo vytvořením varhánků na předním díle trika.

 

 

p1100523.jpg

Na savování použijeme rozprašovač ( např. použitý, od kosmetiky, čistících prostředků; nový můžeme zakoupit v lékárně, nebo ve výtvarných potřebách ). Rozprašovač vyzkoušíme, jestli nedělá kapky ( jako v našem případě :-)). Nalijeme do něj trochu Sava a postříkáme triko. Stačí málo, snažíme se pokrýt celou plochu, ale netříkáme víckrát na jedno místo. Výsledek se objeví po chvíli, silný nástřik by mohl triko zničit. Při práci používáme gumové rukavice, pracujeme nejlépe na volném prostranství ( balkon, dvůr ) nebo v dobře větrané místnosti        ( např. ve vaně v koupelně, kde nám Savo nezničí koberec, jiné oblečení ).

 

 

p1100524.jpg

Triko můžeme nechat, až Savo zaschne ( vyprchá ). V rukavicích odstraníme nalepenou folii a triko vypereme. Necháme uschnout.

 

p1100586.jpg

 

Konturou zvýrazníme savovaný obrázek tak, že konturu vtíráme do struktury textilu (nemalujeme s ní jako při malování na sklo - nenanášíme vrstvu, po praní by se odloupla ). Po zaschnutí kontury ji zažehlíme přes pečící papír po dobu 5 minut, žehlící stupeň č. 3 - bavlna. Pereme na 40 °C.

 

p1100587.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tak holky,

(Majka B., 23. 6. 2012 14:00)

včera jsem si za vydatné pomocí Pavlínky jedno tričko opatřila základem tj. vysavováním obrázku. Po vyprání a uschnutí jsem nadšená, ještě to dodělám a vyfotím a pošlu. Na to, že se mi do toho nechtělo mám pěkné tričko a klidně jsem to mohla zkusit i na nové. Takže příště. Pavli - díky. Stáří holt potřebuje občas popostrčit. M.B.